Kako se prave krofne – recept

Slasne loptice od testa, meke i sočne, sa ili bez rupe u sredini, prazne, punjene ili prelivene, krofne su odavno jedna od omiljenih poslastica za sve generacije. Verovali ili ne, poslastice nalik krofnama su se jele još u antičko doba, kada su drevni Grci i Rimljani pržili trake od testa i služili ih sa medom ili prelivom od ribe.

Krofne su bile i evropski srednjevekovni dezert i tada su se loptice od testa umakale u šećerni sirup. Postale su prilično popularne u petnaestom veku i to najviše u Engleskoj, Nemačkoj i Holandiji. Pošto je šećer tada bio na ceni i teško dostupan, krofne su se kombinovale sa mesom i pečurkama.

Krofne najčešće smatramo za američku poslasticu, a na američki kontinent su ih preneli holandski doseljenici.

Kako se prave krofne - recept

Zašto krofne imaju rupu u sredini?

Prva asocijacija na krofne obično je kolut od mekog, prženog testa, sa rupom u sredini. Jedna zanimljiva priča govori o tome kako je nastao ovakav oblik.

Originalne krofne nisu imale rupu, a izmena se po legendi pripisuje holandskom kapetanu Hensonu Gregoriju. Priča kaže da je kapetan doživeo strašnu oluju na moru, juna meseca davne 1847. godine, a krofne koje je poneo na put je brzo naređao na drške kormila, kako bi oslobodio ruke za upravljanje brodom. Ova simpatična pripovest verovatno nije istinita, ali svakako je zabavno razmišljati o krofnama na ovaj način.

Rupa u sredini krofne je inače vrlo praktična, zato što se prilikom takvog oblikovanja svo testo ravnomerno peče i krofna neće biti živa u sredini.

Kako napraviti savršene krofne?

Recept za krofne se prvi put sreće u engleskim kuvarima sa početka devetnaestog veka i to u poglavljima sa receptima američke kuhinje. U Americi je početkom dvadesetog veka  nastala i prva automatizovana mašina za pravljenje krofni.

Kod nas se krofne najčešće vezuju za ukusnu bakinu kuhinju, detinjstvo i slatkiše, a ovaj dezert je draga poslastica svim članovima porodice. U našim domaćim receptima, krofne se spremaju veće, loptastei bez rupe u sredini. Obično su ove meke i tople loptice od testa jednostavno posute vanilin šećerom, premazane ili umočene u domaći džem.

Krofne su jednostavne za pripremu i mogu da se spremaju u velikim količinama, pa u njima mogu uživati svi članovi porodice, gosti, društvo i komšiluk. Lako ih je spremiti, a sastojci su lako dostupni i jeftini.

Recept za domaće krofne – Za pripremu ukusnih domaćih krofni nam trebaju osnovni sastojci za fino, mekano testo, a svi ostali dodaci su stvar ukusa i izbora. U ovom receptu iz bakine kuhinje, pripremamo jednostavne sočne krofne posute vanilin šećerom.

  • 5 kg brašna
  • 2 jajeta
  • 1 sveži kvasac
  • 100 ml ulja
  • 300 ml mleka
  • 2 kašičice ssoli
  • 1 kašičica šećera
  • Vanilin šećer
  • Ulje za prženje
  • Rendana korica pomorandže ili limuna
  • Šećer u prahu ili vanilin šećer za posipanje

U dublju posudu sipati brašno, a zatim dodati jaja, mleko, ulje, so, šećer, vanilin šećer, koricu narandže ili limuna i izdrobljen kvasac. Od ovih sastojaka umesiti kompaktno mekano testo, koje treba da se odvaja od posude i ne treba da se lepi za prste. Testo zatim prekriti čistom krpom i ostaviti da naraste, oko 45 minuta. Nakon toga ga podeliti na dva dela na površini posutoj brašnom. Obe polovine razvući oklagijom i vaditi krugove modlom ili čašom. Ostaviti oblikovane krugove još petnaestak minuta na brašnjavoj površini.

U dubljoj šerpi zagrejati ulje u malo većoj količini i ubacivati krofne. Pržiti ih na srednjoj temperaturi. Po par minuta je sasvim dovoljno za svaku stranu krofne. Kada lepo porumene, znači da su gotove. Gotove krofne ocediti i stavljati na salvete da se upije ostatak ulja.

Krofne na kraju posuti šećerom u prahu ili vanilin šećerom. Po izboru se mogu premazati ili napuniti džemom, eurokremom, topingom za slatkiše ili nekim drugim dodacima po želji i ukusu.

Sponzorisani tekstovi:

Loading...